Iritabilni kolon se karakteriše neobjašnjivim abdominalnim bolom povezanim sa promenama u crevnim navikama (pražnjenje…). Ostali udruženi simptomi uključuju nadutost, gasove, dijareju ili zatvor, i sve je to povezano sa psihološkim distresom. Ovi simptomi mogu biti nejasni i da traju. Dijagnostički testovi ne pokazuju abnormalnosti pa se smatra da je ovo oboljenje funkcionalne prirode i da se dijagnoza zasniva samo na simptomima. Ovo je jedna od najčešćih dijagnoza izabranih lekara i gastroenterologa. Čak 40 % pacijenata je dobije.
Kriterijumi za dijagnozu iritabilnog kolona
Kriterijumi obuhvataju postojanje ponovljenog abdominalnog bola ili osećaja diskomfora najmanje 3 dana mesečno u poslednja 3 meseca sa početkom najmanje 6 meseci pre dijagnostikovanja. Potrebno je da budu pozitivna 2 odgovora od ponuđenih:
1. olakšanje bola nakon defekacije
2. promena učestalosti stolice na početku
3. promena oblika ili izgleda stolice na početki
Ishrana koja se preporučuje kod iritabilnog kolona
Cilj ishrane je da se unese dovoljna količina hranljivih materija. U početne korake nutricionista bi trebalo da uključi
1. pregled trenutne terapije za iritabilni kolon i ostale terapije
2. pregled GI simptoma (trajanje, jačina, frekfencija)
3. procena nutritivnog statusa i dnevnika ishrane
4. pregled suplemenata koji se unose
5. razmatranje psihološkog stanja pacijenta
FODMAPs plan ishrane
Najnovija istrazivanja pokazuju da ishrana sa niskim procentom FODMAPs može da bude efikasna u terapiji pacijenata koji boluju od iritabilnog kolona.
Termin FODMAP smislila je grupa Australijskih istraživača koja je postavila teoriju da neke grupe ugljenohidrata pospešuju simptome bolesti organa za varenje.
Vaš nutricionista će Vam detaljno izložiti koja je hrana visoko FODMAP klasifikovana i dati instrukcije o niskoj FODMAP dijeti.