Pravilna ishrana i anemija
Bitno je da nutricionista razume i zna da objasni, da su nebrojeni pojmovi povezani sa poremećajima krvi.
Hemoglobin je konjugovani protein sastavljen iz 4 hem grupe i globina. On je pigment koji prenosi kiseonik eritrocitima.
Hematokrit je zapremina eritrocita u krvi.
Plazma je tečni deo celokupne krvi koji sadrži faktore koagulacije.
Serum je tečni deo celokupne krvi bez faktora koagulacije.
Anemija je nedostatak u broju ili veličini crvenih krvnih zrnaca (eritrocita) ili u količini hemoglobina koji one sadrže.
Anemija može da se klasifikuje prema veližini ćelija na makrocitnu (velike), normocitnu (normalne) i mikrocitnu (male) i po sadržaju hemoglobina na hipohromne (bledi Er zbog nedostatka hemoglobina) i normohromne (normelne boje).
Većina anemija uzrokovana je nedostatkom nutrijenata potrebnih za sinetezu eritrocita – gvožđa, vitamina B12 i folne kiseline. To su nutritivne anemije.
Ostale anemije su relzultat stanja poput hemoragije, genetskih bolesti, hroničnih bolesti, toksičnih materija.
Uzroci anemije zbog deficita gvožđa
- nedovoljan unos putem hrane
- nedovoljna apsorbcija zbog dijareje, celijačne bolesti, gastritisa, gastrektomije…
- nedostatak gvožđa u dobima kada raste volumen krvi, koji se javlja kod infanta, adolescenata, u trudnoći, laktaciji
- kod pojačanog menstrualnog krvarenja, povreda sa krvarenjem, Kronove bolest, celijakije, ulceroznog kolitisa, maligniteta
Uobičajna doza gvožđa koje se unosi oralnim putem je 50-100 mg tri puta dnevno u trajanju od 3 meseca. Preporučuje se uzimanje vit C, na prazan želudac. Ako se javi mučnina, preporučuje se helatno gvožđe.
Dobri izvori hrane koje sadrže gvožđe su jetra, bubrezi, govedina, sušeno voće, suvi grašak i paulj, žitarice, obogaćeni hleb od celih zrna, tamnozeleno povrće, orasi. Preporučuje se unos 1,8 mg gvožđa dnevno putem hrane.